foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
s

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 782.

ULICA NOWY ŚWIAT


Błąd grafiki

Zaciekawiona szukaniem i pogłębianiem wiedzy o najbliższej okolicy postanowiłam zgłębić historię powstania ulicy, na której mieszkam. To ulica Nowy Świat jest moja najbliższą okolicą- miejscem, w którym dorastałam i przeżyłam najwspanialsze chwile mojego życia.

Powstała on w latach 1908- 1909. Związana była bezpośrednio z budową kolei, której celem było skrócenie trasy Berlin- Królewiec, przez: Chojnice, Czersk, Skórcz, Smętowo. Pierwszymi budynkami zbudowanymi przez kolej po lewej były cztery domy przeznaczone dla jej pracowników. Następnie w roku 1908 zbudowano posterunek policji.

Pracownicy kolei dzierżawili działki znajdujące się po prawej stronie ulicy, za powstałym posterunkiem z przeznaczeniem do uprawy warzyw i płodów rolnych. Wkrótce stanęły kolejne domy państwa: Żak, Łyszka, Poznańskich, Żydów Józfssonów, Gawrzyjałów, Rogaczewskich i Zakrzewskich. W związku z tym, że była to najnowsza ulica Skórcza, pełna: zieleni, kwiatów i czystego powietrza, nazwano ją- Nowy Świat. Wszyscy mieszkańcy ulicy, zarówno Polacy jak i Żydzi, żyli zgodnie w sąsiedzkiej przyjaźni.

W czasie okupacji Niemcy wywłaszczyli ze swych posesji państwa: Żak i Zakrzewskich, rekwirując ich domy na rzecz urzędników niemieckich. Natomiast dom Józefssonów, po uprzednim wywiezieniu ich do obozu, skonfiskowano na rzecz państwa.

Zgoda panująca wśród mieszkańców naszej ulicy i dyskrecja spowodowały, że z ich pomocy korzystali partyzanci AK kryjący się w pobliskich lasach oraz zestrzeleni przez Niemców dwaj angielscy piloci. Przez cały ostatni rok wojny ukrywali się oni u państwa Szachtów w komorze bez okna, której wejście zastawione było szafą.

Postacią naszej ulicy zasługującą na pamięć jest pan Józef Chyła, żołnierz AK, który brał udział w ( nieudanym co prawda) zamachu na Hitlera, w Berlinie w 1944 roku. Za swą patriotyczną działalność został po wojnie aresztowany przez UB i przez 10 lat przebywał w najcięższych więzieniach, takich jak: Kraków, Wronki, Rawicz a na końcu w Potulicach.

Inni ludzie "podziemia" z naszej okolicy to młodzi: Gołeccy, F. Rogowski, p. Klemens Szachta, którzy mimo młodego wieku, udzielali partyzantom i uciekinierom pomocy oraz potrzebnych im informacji.

W czasie okupacji nie wolno było: mówić po polsku, słuchać zachodnich audycji radiowych, gdyż podsłuchiwano pod drzwiami, oknami i surowo karano za każde tego typu przewinienie- kara pieniężną lub wywiezieniem do obozu koncentracyjnego Stutthof, jak p. F. Rogowskiego. Pomimo to wszyscy mieszkańcy naszej ulicy byli doskonale zorientowani w sytuacji na froncie, ponieważ słuchali audycji radia BBC pod pierzyną. Po wojnie sprzedano działki kolejowe i powstały nowe domy, które sprawiły, że cała ulica z obu stron jest zabudowana.

Nadal jest to jedna z najpiękniejszych ulic miasta ze względu na zieleń i kolorystykę ogródków. Mały ruch samochodowy i bliskość pół, łąk i lasu zapewniają relaks i spokojne życie. Natomiast ludzie nadal żyją w zgodzie. Są wobec siebie mili, pomagają sobie i witają się zawsze serdecznym uśmiechem.

Rozmowa z p. Kazimierą Żak, 2005 rok

Adres

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu

83-220 Skórcz
ul. Kociewska 7

tel./fax 58-582-42-50
tel. 58-582-42-48
e-mail: sekretariat@zspskorcz.pl
www.zspskorcz.pl

szkola

Branżowa Szkoła I Stopnia

Branżowa Szkoła I Stopnia

83 - 230 Smętowo Graniczne
ul. Gdańska 21

tel. (58) 56 19 041

e-mail: smetowo@zspskorcz.pl
www.zspskorcz.pl

zsgz smetowo

Znajdź nas na facebook

2019 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu Rights Reserved