foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
s

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 782.

KOŚCIOŁY DEKANATU SKÓRZECKIEGO

 

BARŁOŻNO (PARAFIA ŚWIĘTEGO MARCINA)

Kościół gotycki zbudowany w XVI wieku, przebudowany w XVIII i na początku XX w. Wewnątrz znajduje się barokowo-rokokowe wyposażenie oraz gotyckie figury i lichtarze. Patronem kościoła jest św. Marcin. Był biskupem Tours. Żył bardzo skromnie i umartwiał swoje ciało. Jest patronem żołnierzy.

bład grafiki

 


CZARNYLAS (PARAFIA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA APOSTOŁA)

Kościół wybudowali Krzyżacy w XIV w., ale po gotyku został tylko fragment, reszta pochodzi z baroku i renesansu. Wygląd obecny ma od czerwca 2002 r. Renowację rozpoczęto w 2000 r. Cieszy oko jasnym, ciepłym kolorem tynku. Gdzieniegdzie wystają z niego wielkie kamienie. Obecny duszpasterzem parafii jest ksiądz Piotr Wilkowski, który w roku 1993 zastąpił dotychczasowego proboszcza ks. Henryka Mindykowskiego. Patronem parafii jest św. Andrzej Apostoł. Był on według biblii pierwszym powołanym apostołem. Był świadkiem licznych cudów Jezusa, np. w Kanie Galilejskiej. Podobnie jak Jezus został skazany na śmierć krzyżową. Jest patronem m.in. rybaków, podróżujących, rycerzy, woziwodów, rzeźników, Słowian. Jest też patronem małżeństw, wspomaga w wypraszaniu potomstwa oraz oręduje zakochanym.

bład grafiki

 


GRABOWO (PARAFIA OBJAWIENIA PAŃSKIEGO)

Kościół pochodzi z XVI wieku. Najstarsza część, prezbiterium jest konstrukcji szachulcowej. W 1902 r. dobudowano nawę i wieżę, nadając mu charakter neogotycki. Kościół Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Królowie przybyli do nowonarodzonego Jezusa dzięki gwieździe, która ich prowadziła. Złożyli mu dary: mirrę, kadzidło i złoto. Były to wówczas najcenniejsze dary.

bład grafiki

 


KASPARUS (PARAFIA ŚWIĘTEGO JÓZEFA)

Kościół zbudowany został w 1926 roku. Jest to bardzo ładny drewniano-ceglany budynek. Najstarszym zaś zachowanym budynkiem jest plebania z połowy XIX stulecia. Święty Józef to Oblubieniec Maryi. Opiekował się Nią i Jezusem. Jest patronem robotników, umierających, Kościoła Powszechnego, rodzin, ojców, kobiet w ciąży, itd.

bład grafiki

 


KOŚCIELNA JANIA (PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ)

Kościół w Kościelnej Jani jest kościołem gotyckim. Najstarszą jego częścią jest pokrzyżacka wieża z XIV w. Do XVI wieku kościół był pod wezwaniem św. Mikołaja. Dopiero po uroczystości konsekracji kościoła przez ks. Biskupa Łubieńskiego dn.7 sierpnia 1633 roku otrzymał wezwanie Trójcy Świętej. Władze duszpasterską sprawuje ks. Krzysztof Roszak.

bład grafiki

 


LUBICHOWO (PARAFIA ŚWIĘTEGO JAKUBA APOSTOŁA STARSZEGO)

Kościół wybudowany w latach 1930-31r. oddano go wiernym w 1932r. Przeniesiono tam cały sprzęt liturgiczny, w tym związany z kultem NMP(obrazy, rzeźby). W czasie okupacji Niemcy zniszczyli niemal wszystkie symbole związane z kultem maryjnym. Obecnie władze duszpasterską sprawuje ks. Jan Kulas, który zastąpił ks. Adama Majkę. Należał do uprzywilejowanych uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira oraz modlitwy w Ogrójcu. Jest patronem pielgrzymów, zakonów rycerskich, Portugalii i Hiszpanii.

bład grafiki

 


OCYPEL (PARAFIA MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI)

Zaprojektowany przez architekta Brejskiego za Starogardu Gdańskiego. Wybudowany przede wszystkim dzięki mieszkańcom. Rodzina Grdeń oddała pole, na budowę kościoła, a pan Aszyk dał ziemię aby wybudować drogę. Patronką jest Matka Boża Królowa Polski. Maryja jest matką Jezusa. Tytuł Królowej Polski mówi nam o tym, że Maryja była z naszym krajem w trudnych chwilach.

bład grafiki

 


OSIEK (PARAFIA ŚWIĘTEGO ROCHA)

W latach 1860-1866 wybudowano neogotycki kościół pod wezwaniem św. Rocha. Zbudowany on został z kamieni i cegły. Jego patronem jest święty Roch. W dzieciństwie stracił rodziców, rozdał ich majątek i udał się do Rzymu. Tam dokonał wielu uzdrowień. Zmarł nierozpoznany we francuskim więzieniu. Jest patronem m.in. aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów.

bład grafiki

 


PĄCZEWO (PARAFIA ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY)

Kościół zbudowany w środku wsi na niewielkim wzniesieniu przy żwirówce, pochodzi z XIV wieku. Najstarsza jego część gotycka pamięta czasy krzyżackich budowniczych. Murowana czworoboczna wieża o kwadratowym planie podstawy pochodzi z XVI wieku. Dopiero w wieku XVIII kościół otrzymał formę krzyża. Obecnie duszpasterzem jest ks. Henryk Martin, który w 2008 roku zastąpił ks. Jana Rzepusa.

bład grafiki

 


SKÓRCZ (PARAFIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH)

W XIV zakonnicy wybudowali na wzgórzu w centrum Skórcza kościół z cegły i kamieni polnych, celem architekta były jak najlepsze warunki obronne budynku. Dodać trzeba, że w XVII w. rozbudowano go o przedsionek, a w 1927 r. o dwie nawy boczne. Aktualnie proboszczem jest ks. Eugeniusz Stencel, który w 1998 roku przejął parafię od ks. Zenona Myszka. Obecny duszpasterz ciągle udoskonala gotycką budowlę. Patronami kościoła są wszyscy święci. Nie sposób ich wszystkich wymienić.

bład grafiki

 


WDA (PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA)

Neobarokowy kościół (wybudowany około 1925r.), można w nim zobaczyć rzeźby drewniane ludowego twórcy Franciszka Nowopolskiego. Kościół Serca Pana Jezusa. Swoje święto obchodzi 8 dni po Bożym Ciele. Kult Serca Jezusowego wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Powstało wiele pieśni, modlitw i litania. Najświętsze Serce Jezusa czcimy szczególnie w czerwcu.

bład grafiki

 

Adres

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu

83-220 Skórcz
ul. Kociewska 7

tel./fax 58-582-42-50
tel. 58-582-42-48
e-mail: sekretariat@zspskorcz.pl
www.zspskorcz.pl

szkola

Branżowa Szkoła I Stopnia

Branżowa Szkoła I Stopnia

83 - 230 Smętowo Graniczne
ul. Gdańska 21

tel. (58) 56 19 041

e-mail: smetowo@zspskorcz.pl
www.zspskorcz.pl

zsgz smetowo

Znajdź nas na facebook

2019 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu Rights Reserved