Marsz Żywych 2020
15950
post-template-default,single,single-post,postid-15950,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Marsz Żywych 2020

Marsz Żywych 2020

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że Marsz Żywych 2020 odbędzie się 21 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.Nabór uczestników będzie przeprowadzony w dniach 2-6 marca br.

Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną na adres: marsz.zywych@men.gov.pl. Formularz ZGŁOSZENIA będzie dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja, w zakładce „Aktualności”, od 2 marca br. Dokument zawiera 6 zakładek tematycznych: 1) Informacje o szkole (dane teleadresowe); 2) Informacje o kierowniku grupy (w tym dane kontaktowe); 3) Lista uczestników (imienna lista uczniów plus rok urodzenia; imienna lista opiekunów plus miejsce zatrudnienia i stanowisko służbowe); 4) Informacje o podróży (w tym koszt przejazdu do i z Oświęcimia oraz liczba autokarów) uwaga: wypełniają szkoły, które ubiegają się o zwrot kosztów podróży; 5) Przygotowanie merytoryczne (opis działań mających na celu merytoryczne przygotowanie młodzieży do udziału w Marszu Żywych 2020); 6) Udział w poprzednich edycjach Marszu Żywych (liczba uczniów i opiekunów w danym roku).

Zgłoszenia przesłane po 6 marca br. lub te, które nie zawierają pełnych informacji, nie będą podlegały rejestracji. Zgłoszenia będą rejestrowane w kolejności odpowiadającej terminowi ich przekazania do ministerstwa. Lista szkół/placówek zakwalifikowanych do udziału w Marszu Żywych 2020 będzie sporządzona na podstawie informacji zawartych formularzu zgłoszenia, w tym o braku uczestnictwa we wcześniejszych edycjach projektu, oraz z uwzględnieniem terminu przesłania wniosku do ministerstwa i limitu miejsc – corocznie wskazywanego przez Organizatorów.

Szkoły zakwalifikowane do udziału w Marszu otrzymają zwrot kosztów podróży do i z Oświęcimia (zgodnie z informacjami przedstawionymi w zgłoszeniu, w zakładce „Informacje o podróży”). Uczestnicy Marszu mają obowiązek przybycia do Muzeum 21 kwietnia br. najpóźniej do godz. 11:15. Wejście na teren Muzeum będzie możliwe wyłącznie za okazaniem indywidualnych identyfikatorów.

Informacji udziela Departament Współpracy Międzynarodowej – koordynator udziału polskiej młodzieży szkolnej w programie „Marsz Żywych”

tel.: 22 3474 312

e-mail: marsz.zywych@men.gov.pl

„Marsz Żywych” to międzynarodowy projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu.

Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living (www.motl.org). Ministerstwo Edukacji Narodowej koordynuje udział polskiej młodzieży szkolnej w projekcie. 

Z poważaniem,

Magdalena Turowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content