Wycieczka klasy IV i III TL do Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni
15777
post-template-default,single,single-post,postid-15777,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Wycieczka klasy IV i III TL do Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni

Wycieczka klasy IV i III TL do Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni

Dnia 27 listopada 2017 roku nasi uczniowie III i IV klasy Technikum Logistycznego w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” odbyli wizytę studyjną w Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Zostaliśmy przyjęci w bardzo serdecznej atmosferze przez pracowników PKT. Pani Danuta Kantrzonka na początku naszej wizyty opowiedziała nam o historii gdyńskich „trolejbusów”. Firma została wyodrębniona z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w 1998 roku i chociaż w momencie jej powołania trolejbusy były uważane za „zawalidrogi” szybko się to zmieniło. Zmodernizowano sieć trakcyjną, zakupiono nowoczesne trolejbusy i zwrotnice sterowane drogą radiową. Przełomem okazało się stopniowe uruchamianie coraz większej ilości odcinków tras, gdzie nie ma sieci trakcyjnej, a trolejbusy w tym czasie są zasilane pomocniczym napędem bateryjnym. Obecnie w Polsce systemy trolejbusowe funkcjonują jeszcze tylko w Lublinie i w Tychach. W Gdyni udział trolejbusów w transporcie miejskim wynosi aż trzydzieści procent, a rocznie korzysta z niego około 250 mln pasażerów. Trolejbusy są ciche i nie emitują spalin, dlatego transport ten jest bardzo ekologiczny. Podczas naszego pobytu w PKT zwiedziliśmy warsztat, myjnie ekologiczną oraz zajezdnię trolejbusową, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć również zabytkowe pojazdy. Na zakończenie naszej wizyty zostaliśmy zaproszeni na przejażdżkę jednym z gdyńskich trolejbusów, co spotkało się z dużym entuzjazmem, gdyż większość z nas nie miała do tej pory okazji skorzystać z tego środka transportu miejskiego.

Grażyna Mechlińska

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content