Wycieczka do Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”
15774
post-template-default,single,single-post,postid-15774,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Wycieczka do Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”

Wycieczka do Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”

Dnia 22 listopada 2017 roku uczniowie II klasy Technikum Logistycznego w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” odbyli już kolejną wizytę studyjną, tym razem w Zakładach Porcelany Stołowej „Lubiana” S.A. w Łubianie. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem produkcyjnym porcelany największego i najnowocześniejszego zakładu w Polsce, a drugiego w Europie. Po zakładzie oprowadziła nas pani Krystyna Kuper z wykształcenia i z zamiłowania ceramik. Z wielką pasją opowiedziała nam o firmie w której pracuje już 43 lata i jak to ujęła każdy kolejny dzień spędzony w pracy jest dla niej przygodą.

Pani przewodnik opowiedziała nam, że zakład specjalizuje się w produkcji białej twardej porcelany, produkuje ok. 180 tys. sztuk wyrobów dziennie głównie pod zamówienie. „Lubiana” sprzedaje swoje wyroby do 40 krajów na świecie, bo 85 procent to produkcja na rynek zagraniczny głównie dla masowych odbiorców gastronomicznych. Na rynek krajowy do odbiorcy detalicznego trafia zaledwie pięć procent wyprodukowanych wyrobów. Mieliśmy możliwość zobaczenia całego procesu produkcyjnego, najpierw z gliniastej masy w formowni i odlewni powstają kształtne naczynia, które następnie się zdobi i szkliwi po czym wędrują do pieca w którym są wypalane w temperaturze od 800 do 1460 stopni przez kilka godzin. Wyroby te przechodzą kontrole jakości po której są sortowane i pakowane. Zakład jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia takie jak prasy izostatyczne, urządzenia do odlewania ciśnieniowego i mechanicznego szkliwienia, energooszczędne piece oraz piece do wypału dekoracji, które umożliwiają produkcję wyrobów nadających się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych i zmywarkach. Do procesu produkcyjnego wykorzystywane są standaryzowane surowce z importu, natomiast granulat i specjalistyczne narzędzia przygotowywane są w zakładzie. Około 95 procent odpadów produkcyjnych zostaje ponownie wykorzystana jako surowiec do produkcji. Dowiedzieliśmy się również, że firma w ubiegłym roku nie miała ani jednej reklamacji, ponieważ szczególny nacisk kładzie na wysoką jakość wytwarzanych wyrobów, wychodząc z założenia, że jakość zawsze się obroni nawet bez specjalnej reklamy.

Dzięki wizycie w „Lubianie” mogliśmy na własne oczy zobaczyć proces tworzenia ceramiki stołowej oraz zapoznać się z asortymentem jaki jest tam produkowany. Nasza wycieczka zakończona została udaniem się do sklepu firmowego, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne kolekcje porcelany oraz zrobić drobne zakupy.

Grażyna Mechlińska

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content