Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas pierwszych cz. 1
15764
post-template-default,single,single-post,postid-15764,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas pierwszych cz. 1

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas pierwszych cz. 1

Już po raz drugi 10 listopada (w wigilię Święta Odzyskania Niepodległości) klasy pierwsze technikum o profilu wojskowym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu złożyły swoje uroczyste ślubowanie. Na imprezę przybyło wielu gości z powiatu starogardzkiego m. in. Wicestarosta powiatu starogardzkiego pan Kazimierz Chyła ( absolwent szkoły) i Naczelnik Wydziału Edukacji pan Marek Gabriel. Nie zabrakło też osób związanych z naszym miastem m. in. Burmistrza Miasta pana Janusza Koseckiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta pana Krzysztofa Czapiewskiego. Oprócz wymienionych gości na uroczystość   przybyli dyrektorzy szkół powiatu starogardzkiego, emerytowani dyrektorzy naszej placówki, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele zakładów pracy, przedstawiciele służb mundurowych, absolwenci oraz liczni rodzice, krewni i przyjaciele kadetów.

Pierwszą część uroczystości ( na placu przed szkołą) poprowadził pan płk Wiesław Rutkowski, jeden z nauczycieli edukacji wojskowej. Młodzi kadeci złożyli na sztandar szkoły uroczyste ślubowanie, którego słowa warto przytoczyć:

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, uczeń klasy wojskowej, świadomy swego wyboru i ciążących obowiązków ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu ślubuję uroczyście przestrzegać regulaminu szkoły oraz dążyć do zgłębiania wiedzy zgodnie z programami nauczania.

Jako uczeń klasy wojskowej ślubuję realizować z zaangażowaniem powierzone mi zadania oraz przestrzegać zasad dyscypliny ucznia klasy wojskowej.

Jako uczeń klasy wojskowej ślubuje być zawsze przykładem godnego zachowania i postępowania.

Jako uczeń klasy wojskowej ślubuję zdobytą wiedzę wykorzystać dla dobra i bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Będę pomagał słabszym i potrzebującym tak, aby dobre imię szkoły zawsze było związane z poczuciem bezpieczeństwa i poszanowaniem godności drugiej osoby.”

Po złożonym ślubowaniu głos zabrał Dyrektor szkoły pan Tomasz Piechowski, który zaznaczył, żę : „Człowiek honorowy nie rzuca słów na wiatr i raz złożona obietnica obowiązuje zawsze i wszędzie. Na waszych mundurach widnieją symbole narodowe godło i flaga stanowią one o tożsamości państwa, narodu i obywatela pamiętajcie aby nosić je zawsze z godnością i szacunkiem. Postępujcie zgodnie z słowami ślubowania które przed chwilą złożyliście: bądźcie przykładem godnego zachowania i postępowania, wykorzystujcie zdobytą wiedzę dla dobra i bezpieczeństwa obywateli naszego kraju.”

Nie zabrakło też słów od wicestarosty powiatu starogardzkiego pana Kazimierza Chyły, który jako absolwent szkoły podziękował za zaproszenie na tak wyjątkową uroczystość.

Druga część imprezy odbyła się w sali gimnastycznej i została przygotowana przez uczniów klas trzecich wraz ze swoimi wychowawcami: panią Marzeną Golińską i panem Mateuszem Mechlińskim. Wszyscy zaproszeni gości byli pod ogromnym wrażeniem ciekawej retrospekcji historycznej dotyczącej naszej drogi do niepodległości. Fakty historyczne zostały przeplatane wierszami naszych klasyków oraz zaśpiewanymi utworami muzycznymi, przy akompaniamencie ks. Karola Gierszewskiego. Warto zaznaczyć, że owe utwory zostały zaśpiewne przez chór szkolny, który od września tego roku prowadzi pani Paulina Rękiewicz.

Ostatnim elementem imprezy była wojskowa grochówka dla wszystkich uczestników i uroczysty obiad dla zaproszonych gości i nauczycieli, których w sposób profesjonalny obsługiwała młodzież z klas o profilu żywienia z oddziału w Smętowie Granicznym.

Uroczystość w szkole średniej w Skórczu zainaugurowała obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które świętować będziemy za rok.

W imieniu pana Dyrektora wyrażam wdzięczność wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom, który przyczynili się w jakikolwiek sposób do przygotowania tej uroczystości. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie, a młodym kadetom życzę, aby słowa złożonego ślubowania towarzyszyły im przez cały okres edukacji w skórzeckiej placówce.

Edyta Staniszewska

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content