Wycieczka zawodowa do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma
15630
post-template-default,single,single-post,postid-15630,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Wycieczka zawodowa do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma

Wycieczka zawodowa do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma

Dnia 20 listopada 2015 roku uczniowie klasy II technikum logistycznego wzięli udział w wycieczce zawodowej do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma w Starogardzie Gdańskim. Celem spotkania było przedstawienie znaczenia logistyki w strukturach dużej firmy produkcyjnej jaką jest Grupa Polpharma. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Magazynu Wysokiego Składowania oraz prezentację wybranych elementów łańcucha dostaw Grupy Polpharma.

Przewodnikiem po obszarze magazynowym był Kierownik Oddziału Magazyny Pharma i Dystrybucja pan Adam Czubek, który przedstawił uczniom zasady funkcjonowania tego elementu logistyki w oparciu o zasady GMP i GDP. W pierwszej kolejności uczniowie poznali pomieszczenia biurowe, w których odbywa się bezpośredni kontakt z kierowcami, czyli Biuro Obsługi Klienta oraz Biuro Komory Przyjęć. Następnie młodzi adepci logistyki wraz z opiekunami weszli do Magazynu Wysokiego Składowania.

Uczniowie mogli przekonać się na własne oczy jak intensywnie pracują operatorzy transportując i rejestrując w systemie bardzo dużą ilość palet w jednym momencie. Zobaczyli również na czym polegają prace m.in. przy rolotoku, w strefie kompletacji towarów do wysyłek, a także w jaki sposób przebiega załadunek oraz rozładunek samochodów ciężarowych. Młodzieży przedstawiono związane z tym technologie i rozwiązania procesowe funkcjonujące w obszarze Magazynu Wysokiego Składowania. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się terminale ręcze służące do przyjmowania i wydawania towarów, z którymi mieli styczność jedynie w teorii – dzięki wizycie przekonali się jak bardzo przyspiesza to pracę magazynu. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także różne rodzaje wózków widłowych poruszających się po całym obszarze Magazynu Wysokiego Składowania.

Trasa wycieczki po magazynie umożliwiła zaprezentowanie specyficznego podziału magazynu na wyspecjalizowane strefy umożliwiające sprawne poruszanie się operatorów, m.in. strefa kompletacji, załadunku, specjalnego nadzoru, pola odkładcze, komory próbkowania, chłodnie.

W drugiej części wizyty Zespół Najlepszych Praktyk w Logistyce reprezentowany przez panią Marię Lubawską i pana Bartosza Jankowskiego zaprezentował powiązania Departamentu Logistyki z innymi obszarami Grupy Polpharma. Tytułem wstępu przedstawiono także rozwiązania, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie tak dużej organizacji jak Grupa Polpharma. Uczniowie byli pod wrażeniem bardzo rozbudowanej struktury organizacyjnej Grupy jak i samego Departamentu Logistyki.

Podczas prezentacji skupiono się przede wszystkim na nowoczesnych technologiach, które wykorzystywane są w łańcuchu dostaw logistyki Grupy Polpharma. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami informatycznymi i technologicznymi, które wykorzystywane są w codziennej pracy. Dzięki podstawowej wiedzy uczniów nt. systemów zarządzania przedsiębiorstwami (ERP) oraz łańcuchem dostaw (SCM) możliwe było opisanie przykładów rozwiązań, które umożliwiają sprawne przepływy towarów, informacji i finansów na ogromną skalę. Prezentujący starali się uzmysłowić uczniom, że wykorzystanie nowoczesnych technologii i skomputeryzowanych systemów zarządzania są podstawą każdej dużej firmy, a sprawna logistyka jest bez tego wręcz niemożliwa.

W drugiej części przedstawiono młodym logistykom zasady funkcjonowania elektronicznej wymiany danych (EDI) na przykładzie procesów sprzedażowych. Schematy i mapy procesów wykorzystane w prezentacji zobrazowały w przystępny sposób elementy, z których składa się to rozwiązanie.

Podczas prezentacji omówione były również tematy:

  • Logistycznie optymalne rozmieszczenie jednostek biznesowych Grupy Polpharma na terenie Polski i na świata
  • Charakterystyka łańcucha dostaw firmy farmaceutycznej ze względu na rodzaj produktu i związanych z tym przepisów
  • Procesy ciągłego doskonalenia operacyjnego w logistyce
  • Wykorzystanie kodów kreskowych w łańcuchu dostaw na przykładzie MWS

Na koniec wycieczki pan Adam Czubek zmotywował młodzież do dalszego pogłębiania wiedzy o logistyce, która daje możliwości rozpoczęcia pracy w takich miejscach pracy jak Zakłady Farmacetyczne Polpharma. Kameralny charakter spotkania z uczniami Technikum Logistycznego umożliwił wywiązanie się dyskusji obfitującej w liczne pytania, na które z przyjemnością odpowiadali prowadzący. Ogromne wsparcie w organizacji wycieczki udzielone zostały przez pana Tomasza Góreckiego, panią Paulinę Narloch-Wontka oraz panią Małgorzatę Tarnowską.

 

Michał Kruczyński

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content